NOWINKI

Leczenie bólu i schorzenia stawów – osocze bogatopłytkowe (PRP)

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu krótki wywiad z naszym lekarzem Krzysztofem Kwelą, który przybliży nam kilka faktów na temat osocza bogatopłytkowego (PRP) i opowie o zastosowaniu przy zabiegu ostrzykiwania stawów i leczeniu schorzeń.

 

Doktorze, prosimy przybliżyć naszym pacjentom co dokładnie kryje się pod pojęciem osocze bogatopłytkowe i jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

     – Osocze boogatopłytkowe (PRP) po raz pierwszy zastosowano w medycynie podczas zabiegu kardiochirurgii w 1987 roku. Oprócz powszechnie znanych wskazań w medycynie estetycznej, takich jak rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu, czy np. powierzchni dłoni, znajduje ona również zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Przykładem jest zastosowanie PRP po urazach i operacjach ortopedycznych oraz w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów. Płytki krwi zawierają liczne czynniki wzrostu, które umożliwiają gojenie ran. W medycynie regeneracyjnej odwirowujemy frakcję krwi zawierającą płytki krwi, dzięki czemu w jednostce objętości tak przygotowanego osocza PRP jest ich znacznie więcej niż w pełnej krwi. Dzięki temu podawanie osocza w okolicy stawów ze zmianami zwyrodnieniowymi umożliwia regenerację, czyli odwrócenie niekorzystnych procesów w organizmie. Podawanie osocza w okolicy ran także pooperacyjnych przyspiesza regenerację i gojenie.
Jest to bardzo innowacyjna metoda dająca bardzo dobre rezultaty, pożądana przez pacjentów ze względu na to, że wykorzystujemy własną krew, co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo zdrowia pacjenta.

 

Jakie stawy najczęściej doktor ostrzykuje?

     – Najczęściej ostrzykiwane stawy to staw barkowy, staw biodrowy, staw kolanowy, kręgosłup szyjny, staw krzyżowo biodrowy.

 

 Ile trwa taki zabieg?

     – Czas trwania pełnego zabiegu to ok. 40 min.

 

Czy mógłby doktor przybliżyć jak przebiega zabieg ostrzykiwania osoczem?

     – Na początku lekarz pobiera krew do specjalnych sterylnych probówek. Następnie probówki z krwią pacjenta trafiają do urządzenia tzw. wirówki w celu odwirowania frakcji bogatopłytkowej (PRP). W kolejnym kroku lekarz przy pomocy strzykawki i bardzo cienkiej igły podaje osocze bogatopłytkowe w okolicę stawu lub do stawowo. Dzięki zastosowaniu cienkiej igły, zabieg jest praktycznie bezbolesny.

 

Jakie są zalecenia po takim zabiegu?

     – Należy unikać kontaktu dłońmi ostrzykiwanej okolicy ze względu na to, że na dłoniach przenosimy najwięcej zarazków i bakterii, a chcemy uniknąć dostania się tych właśnie zarazków do naszego organizmu. Dodatkowo zaleca się zmianę pościeli oraz czyste ubrania. Powinniśmy również przemywać miejsce wkłucia czystą wodą z mydłem.

 

Czy długo należy zachować taką sterylność po tym zabiegu?

     – Nie, następnego dnia już nie ma żadnych ograniczeń ponieważ mikro rany po wkłuciu są wygojone.

 

Doktorze, jak powinno się do takiego zabiegu przygotować?

     – Nie wymaga się od pacjenta specjalnego przygotowania.

 

Jakie jeszcze zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego poleca Doktor oprócz już wymienionych?

     – Osocze bogatopłytkowe ma bardzo szeroki zakres działań. Popularnymi zabiegami tak jak już wspomniałem są zabiegi typowo estetyczne, czyli ostrzykiwanie twarzy, szyi, czy dekoltu. Osocze można łączyć z zabiegami takimi jak nici PDO wspomagając stymulację, czy peeling wspomagając regenerację i poprawę kondycji naszej skóry. Możemy również wykonać przy pomocy PRP m.in. zabiegi związane urologią np. choroba Peyroniego, czy ginekologii tzw. G-Shot i O-shot, czyli poprawa doznać seksualnych.

 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?

     – Istnieją podstawowe przeciwwskazania takie jak: ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, aktywne infekcje, dermatozy, czyli aktywne choroby skóry, skłonność do powstawania blizn przerostowych, anemia stosowanie niektórych leków, nie mylić z suplementami.

 

Dr Krzysztof Kwela

Chirurg, certyfikowany specjalista z zakresu medycyny estetycznej i Anti-Aging, spec. urolog
Właściciel kliniki Centrum Medycyny Estetycznej Kwel Med w Bydgoszy

 

Na zabiegi ostrzykiwania stawów osoczem bogatopłytkowym (PRP) dr Kwela zaprasza również do swojego partnerskiego gabinetu MyDerm Academy – Medycyna Estetyczna w Warszawie

 

Gabinet Medycyny Estetycznej pod patronatem MyDerm Laboratories

MyDerm Academy – Medycyna Estetyczna

Ul. Siedmiogrodzka 1/194
Warszawa (Wola)
☎ 500 253 363

Dodaj komentarz